Комунальний заклад "Навчально-виховне об'єднання - "Спеціалізований загальноосвітній навчальний заклад І ступеня "Гармонія" - Гімназія імені Тараса Шевченка - Центр позашкільного виховання "Контакт" міської ради міста Кропивницького Кіровоградської області

Четвер, 31 серпня 2017 14:14

STEM: НА ОРБІТІ МОЖЛИВОСТЕЙ

Про неймовірні перспективи STEM-освіти, які дають змогу долучити учнів до роботи на справжній полярній дослідницькій станції і навіть провести реальний експеримент у космосі, розповідає Ганна ДУДІЧ, учитель англійської мови, заступник директора зі STEM-освіти гімназії імені Тараса Шевченка (місто Кропивницький), яка цього року ввійшла до 50 найкращих педагогів світу за рейтингом конкурсу Global Teacher Prize.

Термін «STEM» уже добре відомий інноваційним пе¬дагогам України. Акронім «STEM» вживається для позначення популярного напряму в освіті, що охоплює природничі науки (Science), технології (Technology), технічну творчість (Engineering) і математику (Mathematics). Важливо, що дані дисципліни вивчаються не окремо, як ми звикли, а у комплексі. Велике значення має практичне застосування вивченого. Дитина не лише отримує теоретичні знання, а вчиться реалізовувати їх на практиці для вирішення проблем реального життя. При організації проблемно-пошукового навчання широко використовуються сучасні технології і гаджети: планшети, смартфони, програмне забезпечення і застосунки, цифрові вимірювальні пристрої, роботи, навчальні конструктори. 

НОВЕ «ЯБЛУКО» 

Отже, з метою впровадження STEM-напряму в навчально-виховний процес колектив НВО вирішив провести тиждень інформатики і математики по-новому. Так народився загальногімназійний міжпредметний проект «Яблуко», який об’єднав усі класи й усі навчальні дисципліни навколо спільного об'єкту дослідження і привів нас у Брюссель на міжнародний семінар-практикум зі STEM-освіти. Режисером та ініціатором ідеї стала вчитель української мови і літератури Інна Рожанчук, роботу в цифровому просторі координувала вчитель інформатики і математики Людмила Данілова, англомовним контентом і представленням проекту на міжнародному рівні опікувалась автор цього матеріалу. У проекті взяли участь усі учні й учителі гімназії, а також керівники і вихованці гуртків, з ним можна ознайомитися за посиланням: sway.com/sqmxrAV3t1q5ytbo?ref=Link. 
Подорожуючи сторінка¬ми інтернету, я натрапила на надзвичайно цікавий ресурс зі STEM-освіти – Scientix (www. scientix.eu). Виявилося, що час реалізації нашого проекту співпав із часом проведення Європейського тижня STEM (STEM Discovery Week). Ми подали заявку на участь у міжнародному конкурсі, присвяченому STEM Discovery Week, і наш проект посів друге місце в номінації «STEM-подія». Призерів конкурсу запросили взяти участь у 15-му семінарі-практикумі «Наукові проекти в класній лабораторії майбутнього», що відбувся у Брюсселі під егідою European Schoolnet. Подію відвідали 60 учасників із майже 20 країн Європи. Україну представляли автор статті й Анна Савіцька, вчитель інформатики і початкових класів ЗОШ №1 із міста Червоноград. 
Під час семінару учасники ознайомилися з актуальними STEM-проектами, побували у Future Classroom Lab (надсучасній STEM-лабораторії), стали учасниками майстер-класу по проектуванню сучасного уроку в класі майбутнього із застосуванням ресурсів лабораторії FCL. Також учителі з різних куточків Європи мали змогу поділитися власним досвідом упровадження STEM-освіти. 

У ЛАБОРАТОРІЇ МАЙБУТНЬОГО 

Під час участі в семінарі SPW@FCL (Science Projects Workshop in the Future Classroom Lab) розумієш, що майбутнє вже настало, ми просто цього не помітили. Future Classroom Lab (Класна лабораторія майбутнього) – це надсучасний освітній простір, створений за ініціативою European Schoolnet у Брюсселі. Лабораторія спонукає відвідувачів переосмислити роль педагогіки, технологій і дизайнерського мислення в підготовці та проведенні сучасного уроку, або, як його називають фахівці FCL, «навчального сценарію». FCL складається із шести навчальних зон, у яких відбувається навчання ХХІ століття, розвиваються життєві компетентності вчителів і учнів, практикуються сучасні стилі й методи навчання, використовуються новітні технології, імплементуються соціальні тренди, що впливають на освіту. В кожній зоні лабораторії акцентуються специфічні аспекти навчання та викладання: організація фізичного простору, ресурси, зміна ролей учнів і вчителя і підтримка різних стилів навчання. 
Розповім детально про організацію навчального простору в Класній лабораторії майбутнього. 

– INVESTIGATE – «Дослідницька зона» – навчальний простір, де учні роблять відкриття, стають активними учасниками навчального процесу, а не пасивними слухачами. Роль учителя – організовувати проектну діяльність, розвивати критичне мислення учнів. Мобільні меблі підтримують цю концепцію, фізичний простір може бути швидко переформатований для роботи у групах, парах або індивідуально. Дослідницька діяльність учнів відбувається шляхом використання цифрових вимірювальних пристроїв. 

– INTERACT – «Зона взаємодії» – ця зона передбачає активне залучення як учнів, так і вчителів до навчального процесу завдяки використанню сучасних гаджетів. Технологія дає можливість кожному учню зробити свій внесок, а вчителю – провести формуюче оцінювання й отримати миттєвий фідбек. Для взаємодії можна використовувати як особисті смартфони чи планшети, так і смарт-дошки й інтерактивний контент. 

– CREATE – «Творча зона» – тут учні планують і створюють власний контент: відео, презентації, моделі тощо. 

– PRESENT – «Презентаційна зона» – у ній учні мають можливість користуватися набором інструментів для презентації своїх наробків і можуть отримати зворотний зв’язок від аудиторії. Процес відбувається як наживо, так і онлайн. Заохочуються інтернет-публікації, які дають змогу учням набути навичок використання онлайнових ресурсів та ознайомитися із принципами кібербезпеки і медіаграмотності. 

– EXCHANGE – «Зона обміну інформацією» – співпраця у класі ХХІ століття не обмежується синхронним спілкуванням face-to-face, взаємодія учасників навчально-виховного процесу може відбуватися в режимі онлайн, а також асинхронно. Цей навчальний простір сприяє обміну інформацією в режимах «учень-учень» і «вчитель-учні» як у реальному, так і у віртуальному середовищі. 

– DEVELOP – «Зона розвитку» – простір для неформального навчання та саморефлексії. Тут учні можуть самостійно здобувати знання у власному темпі, формується вміння навчатися протягом усього життя. Ця частина FCL є неформальною, більш схожою на домашнє середовище, що сприяє комфортнішому підсвідомому навчанню без тиску і моніторингу. Тут можна навчатися граючись, використовуючи різноманітні настільні або електронні ігри. 

Для кожної зони лабораторії підібране спеціальне обладнання: цифрові вимірювальні пристрої, мікроскопи, інтернет-лабораторії, 3D-моделі, інтерактивні дошки, пристрої для миттєвої відповіді, ноутбуки, нетбуки, планшети, смартфони, цифрові відеокамери, програмне забезпечення для аудіо- та відеозапису, мобільні меблі, проектори й екрани, інструменти для онлайн-опитувань, інструментарій для онлайн- публікацій (блог, вебсайт), інтерактивний стіл, аудіопристрої та навушники, книги, зокрема й електронні, ігри (аналогові й цифрові).

Future Classroom Lab (Класна лабораторія майбутнього) – це модель сучасного освітнього середовища. Звісно, технічне оснащення даної лабораторії вражає. Але головне – не обладнання, а розуміння, що ми, вчителі, можемо навчити сучасних дітей – «цифрових аборигенів» – використовувати такі звичні для них гаджети не просто для розваг, а з користю для себе і для майбутнього суспільства, для вирішення актуальних глобальних проблем. Ми маємо поєднати інноваційну педагогіку і технології для того, щоб виховати успішних громадян майбутнього. 
Організатори семінару розповіли, що існує величезна кількість міжнародних наукових освітніх проектів, але часові рамки воркшопу дали змогу детально ознайомитися лише із чотирма проектами, а саме: BIOTALENT, EDU-ARTIC, ICE Cubes Services, OpenSKIMR. 

КАЛЕЙДОСКОП МОЖЛИВОСТЕЙ 

BIOTALENT (biotalent. myspecies.info) – це багатомовна програма змішаного навчання на платформі MOODLE, темою якої є біорізноманітність. Проект фінансується в рамках ERASMUS +. Біорізноманітність і її захист тісно пов’язані з позитивними соціальними змінами, які можуть бути досягнуті лише завдяки значним інвестиціям в екологічну освіту. Організатори проекту вважають, що спочатку необхідно навчити вчителів, а ті, у свою чергу, донесуть необхідність збереження навколишнього середовища до своїх учнів. Цільова аудиторія проекту – вчителі біології і природознавства в середній школі, працівники музеїв, наукових центрів і організацій по захисту довкілля, біологи, рейнджери. BIOTALENT пропонує педагогам пройти онлайн-курси з екологічної освіти на відкритій віртуальній платформі. Мета курсу: розвивати знання та навички з теми «Біорізноманіття», мотивувати вчителів і учнів займатися збереженням біорізноманіття Європи, «запалити» пристрасть до науки. Програма курсу: січень – березень 2019 р. – 40 годин онлайн-навчання для вчителів (3-4 години на тиждень), травень 2019 р. – 40 годин екскурсії для 20 відібраних учасників (орієнтовно в Музеї природознавства на о. Крит). Запис на онлайн-курс розпочнеться в березні 2018-го на сайті проекту – biotalent. myspecies.info. Учителі, які пройдуть курс, отримають сертифікати учасників. 

EDU-ARCTIC (edu-arctic.eu) – це проект, який фінансується ЄС, спрямований на використання арктичних досліджень як інструмент для посилення навчальних програм з природничих дисциплін у всій Європі. Він покликаний заохотити учнів віком від 13 років до подальшого навчання в галузі науки, технології, інженерії та математики (STEM) і профорієнтації на шляху до можливої роботи в одному із цих секторів. Проект EDU-ARCTIC використовує різноманітні інструменти, що забезпечують свіжий підхід до навчання STEM-предметів, включаючи: Skype-уроки з ученими-полярниками; вебінари та тренінги для вчителів; онлайн- портал Polarpedia – цифрова енциклопедія з великою кількістю корисної інформації; а також – конкурси, які дають можливість групі учнів під керівництвом учителя виграти поїздку на арктичну дослідницьку станцію! Проект EDU-ARCTIC спрямований на встановлення міцних зв’язків між науковою й освітньою спільнотами, поєднуючи школи-учасники проекту з науковцями з дослідницьких станцій і науково-дослідних інститутів по всій Європі. Учні, які беруть участь у проекті, отримують унікальну можливість дізнатися про те, як пов’язати свою майбутню професію з наукою, і дізнаються більше про різні наукові дисципліни. Вони навчаться застосовувати наукові методи і набудуть навичок вирішення проблем реального життя. 

Найбільше мене вразив проект ICE Cubes (icecubesservice. com). ICE Cubes Service створений Space Applications Services для забезпечення регулярного, швидкого, простого, недорогого прямого доступу до Міжнародної космічної станції (МКС), починаючи з 2018 року. ICE Cubes Service надає можливість розмістити лабораторний бокс на модулі МКС. Бокс складається з 20 кубів 10 х 10 х 10 см, у яких розміщені індивідуальні експерименти учасників проекту. Експерименти в кубі можна пов’язати з різними шкільними дисциплінами і темами програми. Наприклад: біологія (чи будуть рослини в невагомості рости вгору?), хімія (як формуються кристали в космосі?), фізика (чи можливо виміряти температуру на космічній станції за допомогою звичайного термометра?), інженерія і технології (чи можна керувати з Землі роботом, який знаходиться на космічній станції?). Це лише декілька прикладів ідей для космічних експериментів, які учасники семінару під керівництвом представників ICE Cubes Service навели шляхом мозкового штурму. 
Внутрішні частини куба, необхідні для проведення експерименту, можуть бути виготовлені зі стандартних деталей (COTS), які є легкодоступними та відносно дешевими. Весь куб розробляється учнями й учителем на Землі. Після того, як куб встановлять на борту МКС, він буде повністю керований у реальному часі за допомогою комп’ютера. Проект ICE Cubes Service є доступним як окремим школам, так і групі навчальних закладів. 

OpenSKIMR (openskimr. eu) – проект, який фінансується ЄС і спрямований на створення індивідуальних кар’єрних маршрутів для молоді шляхом побудови взаємозв’язку між навичками, здібностями і талантами особистості, наявними робочими місцями та необхідним навчанням для даного працевлаштування. Суть цього пілотного проекту полягає в тому, аби створити цифрового компаньйона, який допоможе спланувати індивідуальне кар’єрне зростання, беручи до уваги навички та здібності особистості та пропонуючи їй доступні варіанти традиційного, змішаного й онлайн-навчання. 

Отже, шановні колеги, хочете зробити уроки фізики, хімії, біології, природознавства цікавішими? Хочете вирушити разом з учнями на екскурсію до полярної дослідницької станції, влаштувати Skype-урок з науковцями-полярниками і навчити дітей методів наукового аналізу? Долучайтеся до проекту EDU-ARCTIC. Бажаєте дізнатись, як впроваджувати екологічну освіту і потрапити до Природничого музею на Криті? Візьміть участь у проекті BIOTALENT. Мрієте розробити разом з учнями експеримент з фізики/хімії/біології/ інженерії і відправити його в космос?! Зверніть увагу на проект ICE CUBES. Прагнете, щоб ваші учні стали успішними людьми й обрали професію згідно зі своїми талантами і навичками? Скористайтеся проектом OpenSCIMR. А також долучайтесь до величезної кількості інших міжнародних освітніх STEM-проектів, що проводяться за сприяння European Schoolnet і Scientix. 

Ганна ДУДІЧ,
«Освіта України» № 31 від 14 серпня 2017 року.

— разом із Anna Dudich.

Корисні посилання

Міністерство освіти і науки України
Национальный аэрокосмический университет им. Н. Е. Жуковского
Освітній портал Педпреса
Освіта в Україні та за кордоном
Мала академія наук України
КОІППО імені Василя Сухомлинського
Департамент освіти і науки Кіровоградської обласної державної адміністрації
SDW18 banner

Контакти міліції

Авксентьєва Ірина Володимирівна, капітан міліції
Телефон: +380(95)559-50-74